Staff List

Please see below for a comprehensive list of staff at Sycamore Academy:

Teaching Staff

Name Position
Mr Paul Worley Headteacher
Miss Elaine Collins Deputy Headteacher and DSL
Mrs Emily Young Deputy Headteacher
Mr Matthew Joyce SENCO Teacher
Mrs Anne Windley-Blyth Teacher Foundation
Miss Carly Zuk Teacher Class F2B
Miss Tamsin Mason Teacher Class F2Y
Mr Sam Thompson Teacher Class 1B
Miss Annabel Newton Teacher Class 1Y
Mr Aroon Iqbal Teacher Class 2B
Mrs Rebecca Carr Teacher Class 2Y
Mrs Eve Beaumont Teacher Class 3B
Mr John Cotton Teacher Class 3Y
Mrs Rachael WoodwardTeacher Class 4B
Miss Ruth Woodcraft Teacher Class 4Y
Miss Claire SnowdenTeacher Class 5B
Miss Shai-leigh Davies Teacher Class 5Y
Miss Emma Dewey Teacher Class 6B
Mrs Aga HoolahanTeacher Class 6Y
Mrs Sue Chapman Teacher
Mrs Anne Cross Teacher

Teaching Assistants

NamePosition
Miss Carmen JosephDSP, Senior Teaching Assistant, Attendance & Behaviour Support
Miss Anora AhadEarly Years Foundation Stage 
Miss Alice FawcettEarly Years Foundation Stage
Miss Diana MeeksEarly Years Foundation Stage 
Miss Faye MetcalfEarly Years Foundation Stage
Mrs Shirley MurrayEarly Years Foundation Stage
Miss Alicia PerryEarly Years Foundation Stage
Miss Sarah Picker Early Years Foundation Stage
Miss Katie Woodward Early Years Foundation Stage
Miss Lisa Balmforth Key Stage 1
Mrs Carol DennisKey Stage 1
Miss Michele Binkley Key Stage 1
Mrs Samantha Ollerenshaw Key Stage 2
Mrs Caroline Brown Key Stage 2
Miss Cherestyna JohnsonKey Stage 2
Mrs Marianne Kneen Key Stage 2
Miss Jennifer MustaphaKey Stage 2
Mrs Angela O’DeaKey Stage 2
Mrs Agata SmykKey Stage 1 & 2 
Miss Judith EllisCare Assistant
Miss Helen MacKenzieCare Assistant
Mrs Twynette PlaterCare Assistant
Mrs Katrina SheltonCare Assistant
Miss Karmel RushtonCare Assistant
Miss Rebecca WaterfallCare Assistant
Mr Eugene FrancisSports Coordinator
Miss Hannah WhitingSports Coach
Mrs Karen HardyKS2 EAL
Miss Amanda CartledgeKS1 EAL
Mrs Julie WhitworthFamily Support Worker

Administrative Staff

NamePosition
Mrs Anita PickerOffice Manager
Ms Roselind EdwardsAdminstration Assistant
Mrs Michelle AllsoppAdminstration Assistant

Site Staff

NamePosition
Mr Michael LeeSite Officer
Miss Jackie OwenCleaner Supervisor
Mrs Ruth LeeCleaner
Miss Natelle HodgeCleaner
Miss Louise Guy Cleaner

Lunch Staff

NamePosition
Miss Bev RoslingCook Supervisor
Ms Victoria LambAssistant Cook
Ms Donna BurgessKitchen Assistant
Miss Jackie OwenKitchen Assistant
Miss Jenny ParrKitchen Assistant
Mr Michael LeeMidday Supervisor
Ms Michelle EatonMidday Supervisor
Ms Elaine MarshallMidday Supervisor
Mrs Ruth LeeMidday Supervisor
Mrs Anita TurtonMidday Supervisor
Miss Natelle HodgeMidday Supervisor
Ms Sandra McCoyMidday Supervisor
Miss Louise GuyMidday Supervisor
Miss Eeble OsmanMidday Supervisor
Miss Mikala LeeMidday Supervisor
Mrs Iman MohammedMidday Supervisor
Miss Susan KempMidday Supervisor

Governors

NameGovernor StatusDate AppointedTerm of OfficeAttendance PossibleRecord (Jan-Dec 15) ActualInterests Declared
Mr Paul WorleyHeadteacherN/AN/A77None
Ms Rachel MellorChairJuly 2014September 202077None
Mrs Karen HardyStaff (Support)September 2013September 201977None
Mr John CottonStaff (Teacher)January 2016January 201922None
Mr Kristian LengyelParentSeptember 2016September 201934None
Miss Kirsty McCormackParentJuly 2017July 2020  None
Ms Tina WaltonParentDecember 2017December 2020  None
Ms Vicktoria WalkerCommunityJuly 2017July 2020  None
VACANCYCommunity     
VACANCYParent     

L.E.A.D. GOVERNANCE

View details on how Local Government Bodies are handled under the L.E.A.D. Academy Trust.

Please see the Master Funding Agreement for L.E.A.D Multi-Academy Trust.